Maanteeameti IT-hankel pakkumuse teinud CGI Eesti juht Avo Kask sõnas samal hankel osalenud Nortali trikitamist kommenteerides, et see on eetiliselt kahtlane käitumine.

- CGI Eesti juht Avo Kask peab Nortali käitumist eetiliselt kahtlaseks.
- Foto: Postimees/Scanpix
Kase sõnul ei ole taoline hindamiskriteeriumitega manipuleerimine sage nähtus, aga mitte ka esmakordne, ta on näinud negatiivseid hindasidki.
„Probleemi tekitab see, et hankija soovib riigihanke seaduse raamides leida mõistlikul moel endale parimat partnerit ja selle juures ollakse tihti üsna loovad. Paraku juhtub ka nii, et kõiki võimalikke stsenaariume ei oska hankija kuidagi ette näha ja nii tekivad võimalused tarnijatel tingimustega „mängida“, märkis Kask.
Ta lisas, et antud juhul on nii juhtunud ja kui tarnija soov oli tõesti sellise tegevusega endale leping saada, siis võib seda pidada eetilisest seisukohast kahtlaseks.
„Võib ka olla, et nende soov oli hankijale osutada nende hindamismudeli nõrkadele külgedele. Tulemus on lihtsalt paraku see, et ilmselt kulub nüüd tublisti aega ja muid vahendeid vaidlemisele,“ arvas Kask.
CGI on ka suur rahvusvaheline ettevõte ja juriidiliselt on neil palju kehasid, aga Kase kinnitusel peetakse õigeks hangetel ühe ettevõttena esineda.
„Üldiselt olles ise ka pikaaegse erasektoris tegutsemise kogemusega, siis seal selliseid olukordi ette ei tule või tuleb harva. Võib-olla on ka Eesti ühiskond arenenud nii kaugele, et võiks meie enamjaolt tublidele ametnikele anda rohkem vabad käed hankimisel, et nad saaksid võimaluse vastutada läbi tulemuste. Siis ei peaks kumbki pool kulutama aega vähe väärtust loovale vaidlemisele,“ lausus Kask.
Äripäev kirjutas täna, et suur ja tuntud Eesti tarkvaraarendaja Nortal võib maanteeameti 6,3 miljoni eurose IT-hanke võita konkurentidest kõrgema hinnaga, sest trikitas ameti heas usus tehtud hanketingimused enda kasuks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!